info@oksolution.cz  | +420 565 650 560

Personální agentury a jejich význam

Nezaměnitelná role a popularita agentur práce či personálních agentur, na trhu práce, každým rokem stoupá. Naše zkušenosti a praxe ukazují, že do mnohých firem není možné se jinak než právě přes zmiňované agentury dostat, jednoduše se o volném pracovní místě lze dozvědět pouze prostřednictvím agentury, popřípadě i samotná firma může uchazeče v případě zájmu o pracovní pozici odkázat přímým kontaktem na zprostředkovatele zaměstnání.

Proč agentury mají nezastupitelnou roli na trhu práce?

Význam i existence jsou zcela jednoduché, úkolem je suplování práce personálních oddělení jednotlivých firem, kdy výběrové řízení má stejnou váhu jako v případě organizace firmy samotné. Agentury se vyznačují značnou flexibilitou pro zaměstnavatele, kteří díky nim šetří čas s náborem nebo samotnou administrativou zaměstnanců.

Služby personálních a pracovních agentur jsou pro uchazeče o zaměstnání bezplatné, financování jde výhradně za společností, která nové kandidáty získá. Informace, že agentury berou od svých zaměstnanců poplatky za zprostředkování zaměstnání, že zaměstnanci mají nižší mzdy, než kmenoví zaměstnanci firmy jsou v případě legálních agentur zcela smyšlené a nepravdivé. Stejně tak agentura nemůže zaměstnávat přidělené pracovníky na ŽL či smlouvu o dílo apod. Pokud k některým z těchto zmíněných praktik dochází, dopouští se agentura, ale nově i samotná firma nelegálního konání, za které jim hrozí pokuta nebo i zákaz činnosti.

Jaký je průběh agenturního zaměstnávání?

  1. Firma uzavře smlouvu s agenturou na výběr určitého počtu zaměstnanců.
  2. Agentura vydá inzerci (web, pracovní portál, tisk, média, sociální sítě aj.).
  3. Agentura sama osloví vhodné uchazeče ze své databáze.
  4. Uchazeči zareagují na pracovní nabídku.
  5. Pracovník personálního oddělení pozve kandidáty na pohovor.
  6. Vhodné kandidáty, kteří mají dostatek kompetencí k pracovnímu místu doporučí agentura zaměstnavateli.
  7. V případě úspěchu u výběrového řízení dostane uchazeč k podepsání pracovní smlouvu.
  8. V případě neúspěchu jsou kandidátovi nabídnuté jiné vhodné pracovní nabídky personální agenturou.

Pro kompletní nabídku pracovních míst, koukněte ZDE.

`