info@oksolution.cz  | +420 565 650 560

Proč se vyhnout práci na černo?

Nenechte se zlákat vidinou snadného, rychlého a někdy i vyššího výdělku prací na černo. Tohle se totiž nevyplácí ani jedné straně.

Zaměstnávání na černo s sebou nenese jen pohrůžku získání pokuty u jednotlivce až 100.000 Kč a v řádů milionů firmě, která zaměstnání na černo protiprávně umožnuje. Pro vás, jako zaměstnance, toto zaměstnávání nese i mnoho dalších nevýhod.

Mezi vámi a firmou není podepsaná žádná pracovní smlouva a nevíte tedy ani mzdu, kterou můžete za práci očekávat, protože v těchto případech se jedná jen o něco slovně domluveného a může se vám stát, že za odvedenou práci dostanete značně menší nebo dokonce žádnou slíbenou částku.

Práci máte slíbenou dnes, ale zítra tomu může být jinak a vy se ze dne na den dostanete do situace, že nemáte žádný výdělek a žádnou jistotu následujících dnů a sami víte, že poplatky a složenky nečekají. Tady totiž nemůžete počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou, odstupným a s podporou v nezaměstnanosti se také rovnou můžete rozloučit.

Stal se vám při práci na černo úraz nebo jste omarodili? Ani v tomto případě vám nikdo nepomůže, nejspíše o vaše „místo” přijdete a můžete se dostat do situace, kdy si ani novou práci z důvodu nemoci nebo úrazu hledat nebudete moc.

Tímto nelegálním počinem se dále vzdáváte i skutečnosti, že zaměstnavatel má povinnost za vás odvádět sociální a zdravotní a pokud si ho sami nebudete hradit, hrozí vám nemalé problémy, dále si odříkáte nárok na dovolenou, odpracovaná doba se vám nepočítá na důchodové období a hlavně se dopouštíte trestného činu.

Není jednoduší rovnou zvolit cestu legální? Nechat se zaměstnat a s tím využívat i všechny bonusy a nároky, které zaměstnanec má? Za nás rozhodně ano!

`