info@oksolution.cz  | +420 565 650 560

Stravenkový paušál – jako nová forma benefitu

Stravenkový paušál, nová alternativa jednoho z nejčastějších benefitů firem pro zaměstnance neboli stravenek. Jedná se o daňově zvýhodněný peněžitý příspěvek na stravování, který je zaveden do zákona o daních z příjmu s účinností od 1. 1. 2021.

Benefit příspěvku na stravování může zaměstnanec získávat od zaměstnavatele v papírové podobě (stravenky), elektronické stravenkové kartě nebo dotovaným stravováním v závodních jídelnách. Nově mají zaměstnavatelé možnost na stravování svých zaměstnanců přispívat i stravenkovým paušálem, který dosavadní možnosti v přispívání neruší, ale pouze rozšiřuje zaměstnavatelům výběr formy daňového zvýhodnění stravování.

Čím se liší stravenkový paušál od dosavadních stravovacích benefitů?

V případě, že se zaměstnavatel rozhodne o vyplácení příspěvku na stravování prostřednictvím stravenkového paušálu, to pro zaměstnance znamená vyšší částku čisté mzdy na výplatní pásce, až o 1.500 Kč, se kterou může libovolně naložit. Nikdo nebude kontrolovat za co zaměstnanec částku utratil a zaměstnanci odpadá nutnost řešení, kde například papírové a elektronické stravenkové karty uplatnit.

Částka stravenkového paušálu je nezdanitelná, nepodléhá žádné době platnosti a vzhledem k tomu, že se jedná o nenárokovou složku mzdy, tedy benefit, tak ani lidé v exekuci o příspěvek ze stravenkového paušálu nepřijdou.

`