info@oksolution.cz  | +420 565 650 560

Stravování a noční směny

Lidské tělo je přirozeně nastaveno na fungování ve dne a odpočinek v noci, při práci na noční směny si tento režim, ale musíme otočit a naše tělo se musí stát více flexibilní a být schopné v tomto režimu fungovat, proto je důležité mu co nejvíce vyjít vstříc a usnadnit mu zvládnutí změny spánku.

Reakce těla na noční směny mohou být různé, někdo jen tak chuť na jídlo nemá a jiný zase rád sáhne po rychlých cukrech nebo energetickém nápoji.

Nejrozumnějším způsobem, jak otázku stravování během noční směny zvládnout, je jednoznačně pravidelnost a lehkost v jídlech. Rozhodně není tedy vhodné si stravovací režim otočit způsobem, že oběd si převrátím do noční směny, během které se kolem půlnoci naobědváme.

A jak předejít otázkám, co o nočních směnách jíst?

Jednoznačně přípravou už z domu. Před odchodem na noční směnu si doma dejte vydatnější večeři, která vás zasytí a dodá energii. Večeře by měla být složená, jak ze sacharidů (brambory, rýže apod.), tak i bílkovin, buď rostlinných nebo libového masa. Následně si sbalte svačinky z domu, které vám vystačí po celou dobu výkonu práce. Pokud byla večeře před odchodem z domu dostačující, tak vám bude jídlo stačit každé 2-3 hodiny. Mezi složení svačinek zahrňte, jak kousek celozrnného pečiva, tak mléčné výrobky, ovoce a zeleninu, naopak se snažte vyhýbat kofeinovým a energetickým nápojům.

Před ulehnutím ke spánku v případě hladu si dejte opět jen malou svačinku a po probuzení, dříve než obědovým jídlem, začněte například vydatnou kaší nebo vaječnou omeletou.

`