info@oksolution.cz  | +420 565 650 560

Work-life balance

Také máte někdy pocit, že skloubit práci, osobní a rodinný život není úplně jednoduchý proces?

Tato rovnováha, známá jako „Work-Life Balance“, není jen módním výrazem, ale klíčem k celkovému blahobytu a šťastnému životu.

Představuje harmonický stav, kdy se efektivně skloubí pracovní i osobní život. Problém, ale může nastav v případě, kdy si neuvědomujeme, že není možné zcela tyto dvě oblasti od sebe oddělit a upřednostňovat pouze jednu z nich.

Ačkoliv se požadavky na trávení volného času a zapojení se do pracovního života v průběhu života mění, tak není možné na dluh odsouvat dosažení rovnováhy  na pozdější dobu.

A jak na to?

Někdy se stačí jen zamyslet a uvědomit si, co vlastně chceme a přestat hledat naprostý perfekcionalismus.

1. Projděte si svůj běžný pracovní den…

Využíváte svůj čas v zaměstnání efektivně k plnění svěřených úkolů nebo trávíte více času nedůležitými věcmi? Zkuste se zamyslet, protože pak zbytečně může docházet k takzvanému ,,tahání“ si věcí domů a nesprávnému naladění se na trávení osobního nebo rodinného času.

2. Najděte si dostatek času na sebe i rodinu…

Jsou všechny úkoly v domácnosti skutečně spravedlivě rozděleny? I zde může nastat ,,kámen úrazu“. Popřemýšlejte, jestli činnosti, které mají jednotliví členové domácnosti na starosti, jsou rozloženy obdobnou měrou. Zda nedochází k přetěžování jednoho oproti ostatním, protože po zvážení a zavedení drobným opatření může každému zbýt více času na trávení svého osobního života a věcí, které ho naplňují.

3. Promluvte si otevřeně…

Ať už se šéfem, partnerem nebo jinými členy rodiny, určitě se vždy dá najít společná cesta, kompromis, který v důsledku povede ke spokojenosti každého jednotlivce.

4. Odložte věci, které vám berou čas a více se soustřeďte…

Kolik zbytečných činností zahrnuje váš běžný den? Kolikrát zbytečně utíkáte od reality a trávíte hledáním zbytečností například na internetu a jinde? I toto vše je běžně na úkor vašeho pracovního, osobního i rodinného života. Ponořte se naplno do činnosti, kterou právě děláte, nepřeskakujte a neodvádějte zbytečně pozornost jinam.

5. Najděte to, co vás baví…

Zamyslete, zkoušejte nové věci, jen tak můžete časem zjistit, co vás nejvíce naplňuje a baví a tím začít trávit možná nejen osobní čas smysluplně.

Možná vám pro začátek bude stačit tužka a papír a po zapsání zjistíte, co vám vyhovuje a naopak. My věříme, že prostor pro změnu a rovnováhu se určitě vždy nějaký najde. 😊