Víte, co se řadí mezi překážky v zaměstnání a jakým způsobem vznikají?
Překážky v práci jsou takové situace, kdy nemáme jako zaměstnanec možnost vykonávat svou práci v pracovní době a zaměstnavatel je povinný nám tuto absenci omluvit. Tyto překážky nemusí být způsobené pouze na naší straně jako zaměstnance, ale i na straně zaměstnavatele.
Co se tedy do překážek řádí?
Překážky na straně zaměstnance
- mateřská a rodičovská dovolená
- ošetřování člena rodiny nebo dočasná pracovní neschopnost
- pobyt v lázních či ústavní péče ve zdravotnickém zařízení
- návštěva zdravotního zařízení za účelem ošetření nebo vyšetření
- doprovod rodinného příslušníka do zdravotního zařízení
- svatba
- úmrtí v rodině
- školení
Ve výše uvedených případech se jedná o naprosto běžné překážky a s některými se během trvání pracovního poměru setká každý z nás.
Existují, ale i další situace u kterých mluvíme o překážkách na straně zaměstnance, jedná se například o neplacené volno, kterému zaměstnavatel vyhoví, dále také možnosti využití SICK DAYS, popřípadě i situace spojené s výkonem trestu při odnětí svobody, výkonem veřejné funkce nebo i studia souvisejícího s výkonem zaměstnání. Pokud je zaměstnanci nařízená karanténa náleží mu minimálně 60 % z jeho průměrného výdělku.
V případě návštěvy zdravotního zařízení za účelem vyšetření nebo ošetření, je zaměstnanec povinný vybírat takové zařízení, které je mu více dostupné dle místa jeho bydliště a v tomto zařízení má povinnost trávit pouze dobu nezbytně nutnou. Jestli má zaměstnanec také možnost zařízení navštívit v jinou dobu, než je jeho doba pracovní, měl by zejména využívat i této možnosti.
Překážky na straně zaměstnavatele
- Prostoje
- Přerušení z důvodu špatných povětrnostních podmínek
- Další překážky
V případě prostojů nemůže zaměstnanec dorazit do práce, protože svou činnost nemůže vykonávat z důvodu poruchy u zaměstnavatele nebo nějaké závady, kterou zaměstnavatel nemohl předpokládat. V tomto případě zaměstnanec získá náhradu mzdy nejméně 80 % z průměrného výdělku.
Při přerušení práce z důvodu špatných povětrnostních vlivů nám náleží mzda průměrného výdělku minimálně 60 % (v případě zemědělství např.)
Pokud zaměstnavatel nemá možnost zaměstnanci umožnit vykonávat jeho pracovní činnost z důvodu nedostatku zakázek, omezené výroby nebo jiných skutečností, tak zaměstnanci náleží mzda min. 60 % z průměrného výdělku. Zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 100 % v případech, kdy je jejich pracoviště uzavřené z důvodu nařízení vyšších orgánů nebo jim díky absenci většího množství zaměstnanců nemůže být přidělena práce (např. zaměstnanci nemají možnost se dostat ze zahraničí).